Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kryokatetrar till CryoCath
Referensnummer: DS 2023-1496
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Danderyds sjukhus AB (DSAB) avser införskaffa kryokatetrar och tillhörande kringutrustning för Medtronics utrustning CryoCath genom förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt 6 kap. 14 § p.2-3 samt 6 kap. 17 § p. 2b lag (2016:1145) om offentlig upphandling. Ramavtal ska tecknas på maximalt fyra år (2+1+1 år) med Medtronic AB.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning, 33141200 Katetrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Danderyds sjukhus AB använder kryokonsoller Modell 106E2 från Medtronic för högspecialiserad och avancerad behandling av patienter med olika typer av takyarytmier. Dessa kryotermiska katetrar och tillhörande kringutrustning ska kunna användas med befintliga systemen 106E2, för kryoablationer, med fokala katetrar och kryoballongkatetrar och uppfylla följande för avsedd användning: Fokalkryokatetrar ska vara CE-märkta för behandling AV-nodal återkopplingstakykardi, atrioventrikulär återkopplingstakykardi och fokal förmakstakykardi som befinner sig i nära anslutning till normala retledningssystemet. Behandling av förmaksflimmer ska kunna ske vid olika sjukdomsskeden: paroxymal och persisterande. Kryoballongkatetrarna ska vara CE-märkt för både paroxysmalt och persisterande förmaksflimmer. Kryoballongkateter ska vara utformad så att lungvensisolering kan ske runt hela circumferensen av en lungven i ett steg. Fokalkryokatetrar och kryoballongkatetrar ska kunna användas med utrustningen.