Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tömning av slam i Härryda, Lerum och Partille kommun
Referensnummer: 2022HVAA46
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90513600 Avlägsnande av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenörens åtagande gäller tömning av slam från enskilda avloppsanläggningar, filtermaterial från fosforfällor och fettavfall från fettavskiljare inom respektive kommun och kan i korthet sammanfattas enligt följande:
Tömning av:
slamavskiljare
slutna tankar
minireningsverk
fosforfällor
fettavskiljare
Anbud ska lämnas på hela omfattningen för samtliga kommuner. En entreprenör kommer att antas för hela entreprenaden.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34144410 Slamsugare, 90513700 Transport av slam, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen