658795-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Förmedling av vårdpersonal
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samordnad upphandling av hyrpersonal inom hälso- och sjukvård för Sveriges regioner
Referensnummer: RS 2022-03983
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79624000 Förmedling av vårdpersonal
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna upphandling är att vid arbetsanhopning, tillfällig frånvaro eller behov av viss specialistkompetens tillgodose behovet av legitimerad vårdpersonal inom Sveriges regioner genom hyrpersonal. Målet är att skapa avtal som genom god kvalitet och ekonomi säkerställer regionernas behov av bemanning.
En inledande anbudsperiod löper från det att upphandlingsdokumenten publicerats. Sista anbudsdag för denna inledande anbudsperiod är 8 januari 2023 kl. 24:00.
Sista dag för att ställa frågor i denna inledande anbudsperiod är 29 december 2022 kl. 24:00
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79600000 Rekryteringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen