658799-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Upphandling av ombyggnad stadsbibliotek
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling av ombyggnad stadsbibliotek
BeskrivningEntreprenaden avser ombyggnad av befintliga affärslokaler till nytt bibliotek i annan fastighetsägares lokaler. Rivning av befintliga lokaler ingår i projektet.
Intern identifierareSBN/2024:504
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45262700 Ombyggnadsarbete, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
TitelAllmän del (1)