65883-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster – Omhändertagande av förorenade massor från Södra Vi fd impregneringsverk
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelOmhändertagande av förorenade massor från Södra Vi fd impregneringsverk
BeskrivningUpphandlingen avser en avfallsmottagningstjänst för omhändertagande av förorenade massor från kommande entreprenad vid Södra Vi fd impregneringsanläggning i Vimmerby kommun (Kalmar län). Avfall ska mottagas vid godkänd anläggning för behandling/deponering beroende på avfallets innehåll. Transport av massorna kommer att handlas upp separat, inom ramen för kommande schaktentreprenad, och omfattas därför inte av denna upphandling. Upphandlingens omfattning i detalj framgår av handlingar upptagna under punkt 1.10 i Upphandlingsföreskrifterna.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:123565:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall, 90522000 Tjänster i samband med kontaminerad jord