658902-2023 - ResultatSverige-Lycksele: System- och stödtjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Planerings-, beställnings- och samordningssystem för anropsstyrda resor och transporter
Referensnummer: 2023LT702
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Länstrafiken i Västerbotten AB upphandlar ett system för planering-, beställning- och samordning av anropsstyrda resor och transporter. Upphandlingen genomförs gemensamt med Länstrafiken i Norrbotten AB och Kommunalförbundet Kollektivtrafikmyndigheten i Västernorrlands län.
Den garanterade kontraktstiden uppgår till fem (5) år. Kontraktet med respektive upphandlande myndighet kan förlängas ytterligare i upp till sju (7) år. Längsta möjliga kontraktstid är således tolv (12) år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen