658929-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Höganäs: Ut- och tillbyggnadsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bruksskolan tillbyggnad/ombyggnad Hus D, MARS:17
Referensnummer: KS/2020/602
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar bland annat uppförandet av en ny skolbyggnad som ska kopplas ihop med befintlig skolbyggnad (Hus B) samt ombyggnationer i Hus B, Hus C samt Hus A.
I entreprenaden ingår ombyggnation av skyddsrummet i C-huset, rivning av delar av Hus C (större delar hämtas av modulägare efter avrop av BH bekostas av BH, samordnas av TE ) samt utföra förändringar på skolgården.
Övrigt enligt förfrågningsunderlag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45112723 Utformning av lekplatser, 45236210 Markanläggning för lekplats, 45262690 Renovering av byggnader, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen