658933-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Uddevalla: Anläggning för översvämningsskydd
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kajpromenad med översvämningsskydd, Uddevalla kommun, med Partnering som arbetsform
Referensnummer: SBN 2021/657
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45246400 Anläggning för översvämningsskydd
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren söker med denna upphandling en samarbetspartner som ska aktivt delta i och till viss del leda projekteringen, leda genomförandet av projektet tillsammans med beställaren och vara med och skapa ett väl fungerande översvämningsskydd med skredsäkringsåtgärder i Bäveån samt kajpromenad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311100 Stödtjänster för väg- och vattenbyggnad, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uddevalla kommun upphandlar en generalentreprenad, och projektet kommer att drivas med olika huvuddelar, se AFC.1 och Entreprenadkontrakt. Huvuddelarna kan vara beroende av varandra med avseende på huvuddelars omfattning, tidpunkt för genomförande, tillståndsfrågor och beslut. Huvuddelarna kan genomföras i etapper och/eller parallellt med andra huvuddelar.