Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Citrix ADC
Referensnummer: KLF 2022/1438
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48218000 Programvara för licenshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Vill ni leverera två stycken nya Citrix ADC (Application Delivery Controllers) till Luleå kommun inklusive licens samt service- och supportavtal för dessa samt för befintliga licenser?
Nu genomför Luleå kommuns inköp en upphandling för att tillgodose beställarens, Luleå kommuns och Luleå Miljöresurs AB (Lumire) behov av exempelvis två stycken nya Citrix ADC inklusive licenser, support och möjlighet till konsultresurser inom området.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 22456000 Licenser, 48218000 Programvara för licenshantering, 72212218 Programvaruutvecklingstjänster för licenshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen