659247-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Uthyrning eller leasing av egen fast egendom – Hyresupphandling av gruppbostad
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hyresupphandling av gruppbostad
Beskrivning: Ekerö kommun avser att upphandla hyreskontrakt för gruppbostad. Förutsättningar Gruppbostaden skall följa kommunens ramprogram för bostad med särskild service och skall uppföras inom Ekerö tätort eller Stenhamra samt angränsande områden som är markerade på bifogad karta (se Bilaga - Ekerö tätort och Stenhamra). Kommunen tillhandahåller ingen fastighet för uppförandet av gruppbostaden utan det är anbudsgivande företag som skall ha tillgång till lämplig fastighet. Avtalstid Avtalstiden är femton (15) år. Värde Upphandlingens uppskattade värde är mellan 1,5 mkr och 2,5 mkr per år. Tidplan Ekerö kommun planerar att tilldela upphandlingen i december 2026.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 70200000 Uthyrning eller leasing av egen fast egendom
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:131889:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 70210000 Uthyrning eller leasing av bostäder