2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Lätt fälthygienmateriel 2024
Beskrivning: Försvarsmakten är i behov av uppdaterat fälthygienmateriel. Denna ramavtalsupphandling omfattar materiel som täcker behovet av att kunna genomföra latrin-/toalettbesök, hygiendusch samt tvätt av kläder.
Intern identifierare: 24FMVU2153
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 18935000 Tvättpåsar
Ytterligare klassificering (cpv): 18936000 Textilpåsar, 18937100 Förvaringspåsar, 33191000 Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien, 33700000 Hygienartiklar, 33711640 Hygienkit, 35112200 Nöddusch, 39522000 Presenningar, båtsegel, segelbrädor eller flottar, markiser, jalusier, tält- och campingprodukter, 39522530 Tält, 39713200 Tvätt- och torkmaskiner, 42716110 Utrustning för tvätt, 44115210 Sanitetsmaterial, 44411300 Tvättställ, 44411400 Duschkar, 44411700 Toalettsitsar, toalettlock, toalettskålar och toalettcisterner, 44411740 Toalettstolar, 45232460 Sanitetsanläggningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Ramavtal Lätt fälthygienmateriel 2024