659317-2023 - ResultatSverige-Lund: Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projekteringsledare - Hässleholms Sjukhus FORTH - Framtidens Ortopedi i Hässleholm
Referensnummer: 93080100-404797-34173
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget innebär projekteringsledning avseende projektering av systemhandlingar samt detaljprojektering för projektet FORTH. Uppdraget avser projekteringsledning för systemskedet fram till färdigt förfrågningsunderlag och omstämpling till bygghandlingar med utgångspunkt från hittills framtagna programhandlingar för en kommande entreprenad.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen