65940-2017 - ResultatSverige-Jönköping: Tropisk frukt
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fruktkorgar.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Jönköping.
Nuts-kod SE211 Jönköpings län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Inledning:
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende leverans av fruktkorgar/låda till kommunens enheter med undantag av kommunens tillagningskök.
Leverans kommer att ske genom stående abonnemang. Enstaka beställningar kan förekomma under avtalsperioden.
Uppskattat värde:
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 3 900 000 SEK. Värdet innebär en uppskattad volym och innebär endast ett riktvärde.
Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Deltagande bolag/myndigheter:
Upphandlingen handläggs administrativt av Jönköpings kommun. Deltagande myndigheter och bolag har förbundit sig att fatta likalydande beslut som Jönköpings kommun vid val av tilldelning av kontrakt. Avtal kommer att tecknas med Beställaren och den leverantör som kommer att antas. Deltagande myndigheter och bolag kommer att vara avropsberättigade på avtalet.
Utöver Jönköpings kommun deltar följande i upphandlingen:
— Elmia AB,
— Södra Munksjön Utveckling,
— Bostads AB Vätterhem,
— Jönköping Energi AB,
— Mediacenter.
Upphandlingsförfarande:
Upphandlingen genomförs i enlighet med bestämmelserna i lagen (2007:1091) om offentlig upphandling (LOU) med ett Öppet förfarande.
Utvärdering:
Utvärdering kommer att ske genom det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet.
Avtalstyp:
Beställaren avser att teckna ramavtal med en leverantör.
Avtalsstart:
Planerad avtalsstart är 4.5.2017.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
03222110 Tropisk frukt, 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03222300 Icke tropisk frukt, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.