Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Järnvägstransport - Projekttåg
Referensnummer: 16FMV11245
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60200000 Järnvägstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens omfattning avser i huvudsak järnvägstransporter av så kallade Projekttåg. Det som transporteras är hela eller delar av militära förband bestående av olika fordontyper, farligt gods, övrig försvarsmateriel och personal.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Projekttåg.