65950-2022 - ResultatSverige-Uppsala: Säten, stolar och relaterade produkter, och tillhörande delar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetsstolar, sittsystem och inomhusunderreden
Referensnummer: UPPH2020-00134
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39110000 Säten, stolar och relaterade produkter, och tillhörande delar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för arbetsstolar, sittsystem och inomhusunderreden för succesiva avrop.
Upphandlingens referensnummer och benämning är
Arbetsstolar, sittsystem och inomhusunderreden UPPH2020-00134
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande upphandlingsobjekt
1. Objekt 1 Ståstödsstol
2. Objekt 2 Arbetsstol hög brukarvikt
3. Objekt 3 Arbetsstol mindre storlek, efter brukarens behov
4. Objekt 4 Arbetsstol större storlek
5. Objekt 5 Modulära sittsystem (sittenhet inkl. inomhusunderrede), efter brukarens behov
Upphandlingen omfattar:
• hjälpmedel, inklusive leverans• tillbehör och reservdelar• dokumentation• utprovningstjänster/anpassningsarbeten• generell utbildning vid avtalsstart och fortlöpande utbildning.
Det totala värdet för denna upphandling under aktuell avtalsperiod inklusive optionsår beräknas uppgå till ca 70 mn kr baserat på de två senaste årens inköpsvolymer. Angiven volym är uppskattad och kan komma att över- eller understigas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39111100 Snurrstolar, 39130000 Kontorsmöbler
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen
• hjälpmedel, inklusive leverans• tillbehör och reservdelar• dokumentation• utprovningstjänster/anpassningsarbeten• generell utbildning vid avtalsstart och fortlöpande för följande yrkesgrupper; förskrivare hjälpmedelskonsulenter tekniker lager och logistik telefonsupport.
Det totala värdet för ingående produkter i denna upphandling under aktuell avtalsperiod inklusive optionsår beräknas uppgå till ca 70 mn kr baserat på de två senaste årens inköpsvolymer. Angiven volym är uppskattad och kan komma att över- eller understigas.