659756-2021 - PlaneringSverige-Kristianstad: Medicinsk utrustning
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inbjudan till leverantörspresentation Transportlådor
Referensnummer: KI210174
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverantörspresentationen syftar till att medicinsk service inom Region Skåne orienterar sig inför en eventuellt kommande upphandling av 3000 transportlådor i vilka biologiskt material transporteras mellan Region Skånes verksamheter.
Den Leverantör som utses i en upphandling ska ansvara för framtagning av slutlig design och produktion av transportlådorna.
Transportlådorna ska erbjuda funktioner för mekaniska indikatorer för status och adressering, vara isolerade och ha möjlighet för kylelement.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44421700 Lådor och skåp, 44617000 Lådor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverantörspresentation inför ev kommande upphandling av Transportlådor för biologiska prover till medicinsk service Region Skåne.
Upphandlingen avser 3000 transportlådor med olika funktionskrav.
Transportlådorna ska vara anpassade både för robothantering och manuell hantering.