659764-2023 - ResultatSverige-Kalmar: Sanitetsgods
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Offentliga toaletter
Referensnummer: 2023-34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44411000 Sanitetsgods
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan
Ni inbjuds att inkomma med anbud i rubricerad upphandling enligt detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor.
Sista anbudsdag
Anbud ska lämnas elektroniskt via Mercell TendSign senast den 2023-07-18 14:00.
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet och beställare är:
Kalmar kommun (org.nr 212000-0746)
Omfattning
Ramavtalets omfattning är att leverera nyckelfärdiga offentliga toaletter inklusive inkoppling, enligt bilaga 3 Kravspecifikation, samt tillhandahålla kompletta handlingar för de byggnader som levereras.
Beställaren förbinder sig emellertid inte att avropa en viss kvantitet, utan antagen leverantör är skyldig att leverera beställarens verkliga behov.
Oaktat ovanstående upphör ramavtalet automatiskt att gälla när den volym som avropats under ramavtalet överstiger 25.000.000 SEK. Ramavtalet äger dock fortsatt tillämpning avseende pågående avropsuppdrag.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45215500 Offentliga toaletter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I upphandlingsdokumentet benämns Kalmar kommun som ”beställaren” och anbudsgivaren ”leverantören”.
Beställarens ombud i upphandlingen är Kalmar kommun, Serviceförvaltningen, Upphandlingsenheten.
Kontaktpersoner
Beställarens kontaktperson för upphandlingen är:
Zeljko Starcevic, upphandlare
tfn: +46 (0)10 352 17 78
e-post: zeljko.starcevic@kalmar.se
Skadestånd
Leverantören ska hålla beställaren skadelös för varje skada eller brist som orsakas beställaren på grund av leverantörens avtalsbrott.
Bilagor
1. Sanningsförsäkran
2. Undertecknande av anbud
3. Kravspecifikation