See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Teleradiologiska tjänster
Beskrivning: Upphandlingen avser radiologisk granskning på distans inom radiologi av specialistläkare (distansgranskaren) med specificerad kompetens till Region Västernorrland på uppdrag av Länsverksamhet Röntgen. Distansgranskning av röntgenbilder är uppdelad inom två anbudsområden vilka omfattar: Delområde 1. Elektiva granskningar Delområde 2. Jourgranskningar. Region Västernorrland avser att anta två leverantörer i rangordning för Delområde 1 och en leverantör för Delområde 2.
Intern identifierare: 23-IU-79
Förfarandets viktigaste kännetecken: Upphandling enligt 19 kap. lagen (2016:1145) om offentlig upphandling, LOU bilaga 2. enstegsupphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85100000 Hälsovårdstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster, 85121200 Medicinska specialisttjänster, 85148000 Medicinsk analys
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Elektiva granskningar
Beskrivning: Upphandlingen avser radiologisk granskning på distans inom radiologi av specialistläkare (distansgranskaren) med specificerad kompetens till Region Västernorrland på uppdrag av Länsverksamhet Röntgen. Länsverksamhet Röntgen består av röntgenmottagningar i Sollefteå, Sundsvall/Härnösand och Örnsköldsvik. Undersökningar produceras med högkvalitativ modern medicinsk teknologi. På röntgenmottagningen i Sundsvall bedrivs även nuklearmedicinsk verksamhet. Köparen tillhandahåller bilder för aktuell undersökning plus föregående relevanta undersökningar till leverantören. Distansgranskning av röntgenbilder är uppdelad inom två anbudsområden vilka omfattar: Delområde 1. Elektiva granskningar Delområde 2. Jourgranskningar. Region Västernorrland avser att anta två leverantörer i rangordning för Delområde 1 och en leverantör för Delområde 2.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Jourgranskningar
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Obligatoriska krav