659933-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Spektrometrar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inductively Coupled Plasma Mass Spectrometer (ICP-MS)
Referensnummer: TEMA-2020-00201
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38433000 Spektrometrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning av upphandlingsföremålet
Tema Miljöförändring är i behov av en Inductively Coupled Plasma Mass Spectrometer (ICP-MS) med tillhörande high-performance liquid chromatography/ion chromatography (HPLC/IC) system för att analysera främst metaller, men även icke-metaller såsom fosfor (P), svavel (S) och klor (Cl). Proverna kommer att vara av många olika provtyper såsom ytvatten och grundvatten, men även syrauppslutna prover av t.ex. biogasslam, avloppsslam, jord och sediment.
En mer detaljerad beskrivning av uppdraget och kravställningen framgår av kapitel 2, Kravspecifikation.
Målbild
Målet är att erhålla en ny välfungerande HPLC/IC-ICP-MS av hög kvalitet och full funktionalitet att kunna analysera metaller, men även icke-metaller i många olika provtyper såsom ytvatten och grundvatten, men även syrauppslutna prover av t.ex. biogasslam, avloppsslam, jord och sediment.
Målet är även att det tillhörande dataprogrammet som styr instrumentet är lätthanterat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38400000 Instrument för kontroll av fysikaliska egenskaper, 38433100 Masspektrometer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vid Institutionen för Tema vid Linköpings universitet möts naturvetenskap, humaniora, teknik och samhällsvetenskap i det gemensamma målet att öka förståelsen för och hitta lösningar på viktiga framtidsfrågor. Institutionen rymmer fyra utbildnings- och forskningsmiljöer organiserade utifrån teman med hög samhällsrelevans, Tema Barn, Tema Genus, Tema Miljöförändring och Tema Teknik och social förändring.