660134-2022 - ResultatSverige-Huddinge: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Miljöplanerartjänster
Referensnummer: UPP-2022/044
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Huddinge kommun avser upphandla Ramavtal för miljöplaneringsstöd med miljökunskap inom detaljplane-och samhällsbyggnadsprojekt. Uppdraget omfattar bland annat, dock inte uteslutande, att i projekten bevaka och driva miljöfrågor såsom buller, risker kopplade till transport och verksamheter, luftföroreningar, dagvatten, vattenkvalitet, risker för översvämning, natur- och rekreationsvärden samt artskydd, geoteknik/geohydrologi, förorenad mark och ekosystemtjänster.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71356100 Tekniska kontroller, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet gäller i två (2) år från planerad avtalsstart 2022-11-06 med möjlighet till förlängning med ytterligare ett (1) plus ett (1) år med oförändrade villkor.
Anbud lämnas på hela behovet.
Ramavtal kommer att tecknas med två (2) leverantörer (om så är möjligt).
Beställningsvolymen under den sammanlagda avtalstiden, inklusive eventuella förlängningsoptioner, uppskattas till cirka 4 000 000 SEK, dock max 8 000 000.