660143-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Digitalt planerings-kvalitets- och uppföljningssystem för lokalvård
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Digitalt planerings-kvalitets- och uppföljningssystem för lokalvård
Beskrivning: Bakgrund Region Värmland (Regionservice) har behov av ett systemstöd för beräkningar av städtid, schemaläggning av resurser, optimering av städområden, uppföljning och statistik, ta emot extrabeställningar samt visuellt stöd för medarbetarna att kunna se dagens arbetsområde utifrån en infärgad ritning på sin mobil eller platta i realtid. Behov Regionservice har ett behov av att nyttja ritningsunderlag inom ramen för lokalvården. Regionen står nu inför en upphandling av ett nytt Digitalt planerings-kvalitets- och uppföljningssystem för lokalvård (städsystem) där tillgång till ritningsunderlag är en förutsättning. Ritningar kan innehålla känslig information och därför behövs riktlinjer för att säkerställa att informationen inte hamnar i orätta händer. Många av så kallade A-ritningar bedöms var och en för sig inte som känslig information men sammantaget av samtliga ritningar resulterar i att känsligheten ökar. Informationssäkerhetsklass för ritningsunderlag bedöms därför till känslig information motsvarande K3. Syfte Syftet med att införa ett systemstöd är få en samlad hantering och att samordna och effektivisera processerna inom lokalvården. Detta inkluderar beräkning av städtid, schemaläggning av resurser, optimering av städområden, uppföljning och statistik, ta emot extrabeställningar till att medarbetaren fysiskt kan se dagens arbetsområde och extrabeställningar utifrån en infärgad ritning på sin mobil eller platta i realtid. Systemstödet ska ha ett användarvänligt gränssnitt och hantering både i de administrativa delarna som utförs via dator men även i appen. Systemet ska även erbjuda visuellt stöd för medarbetarna genom att visa dagens arbetsområde på en infärgad ritning i realtid via mobil/platta, innehålla instruktioner och styrande dokument, rapportera avvikelser i leveransen samt ta emot extrabeställningar.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110334:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 48100000 Programvara för särskild industri, 48000000 Programvara och informationssystem, 30196000 Planeringssystem, 30196100 Möteskalendrar, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 48451000 Programvara för affärsresursplanering