See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Trädgårdsmaskiner - Maskiner och tillbehör, samt reparation och service
Beskrivning: Hej alla leverantörer av gräsklippare, motorsågar och mer därtill! Kommunerna Avesta, Borlänge, Falun och Ludvika samt tillhörande bolag har behov av att göra nytt avtal för nyanskaffning av småmaskiner inom trädgård och skog. Avtalet omfattar också reparation och service av småmaskiner. Vi söker därför flera leverantörer som kan leverera för dessa behov. Läs igenom dokumenten för att få mer information. Välkomna att lämna anbud!
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 16100000 Jordbruks- och skogsmaskiner för markberedning eller odling
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Område 1 - Falun (Falu kommun och Kopparstaden AB)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92807:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 16311000 Gräsklippare
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Avtalet kan förlängas med upp till högst 24 månader
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Område 2 - Ludvika (Ludvika kommun, LudvikaHem AB, Ludvika Kommunfastigheter AB, Tryggheten i Ludvika och WessmanBarken Vatten & Återvinning AB (WBAB))
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92807:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Område 3 - Avesta (Avesta kommun och Gamla Byn AB)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92807:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Område 4 - Borlänge kommun
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92807:Lot:4