Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Driftavtal för fastighetsnära bioteknik
Referensnummer: FN 2022/00407-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Driftavtal avseende Fastighetsnära Bioteknik.
Upphandlingen avser driftavtal för service, biologisk rening och borttagning av bakterier och lukt i ventilationskanaler, fettavskiljare och soprum i Västerås stads fastigheter som förvaltas av Teknik- och fastighetsförvaltningen.
Biologisk rening innebär att ta hjälp av rätt sorts bakterier för att bryta ner fett och organiskt avfall i luktlösa och lätthanterliga, ofarliga och oskadliga beståndsdelar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 11 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete, 50000000 Reparation och underhåll, 51000000 Installation (utom programvara), 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Fastighetsnära bioteknik till avlopp, ventilation, fettavskiljare och soprum.