66027-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Marina anläggningsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Muddring av farled 571 till Hargshamn
Referensnummer: 19-05167
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45244000 Marina anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Sjöfartsverket upphandlar entreprenör för muddring av farled 571 till Hargshamn.
Denna entreprenad omfattar den schakt och muddring som krävs för breddning och fördjupning av farleden till nivå -12,50 m i RH 2000 in till Hargs Hamn.
Upphandlingsföremål
Entreprenaden omfattar muddring för fördjupning och breddning av farled, samt tippning och utjämning av massor i havet. Entreprenaden består av sex stycken definierade muddringsområden.
Muddring/Sprängning ska ske så att föreskrivet djup, dvs ramfritt djup -12,50 m enligt RH2000, uppnås inom angivet område.
Entreprenören ska genomföra sjömätning (Outsurvey) och uppnå godkänd slutbesiktning så snart som möjligt efter avslutad muddring av respektive definierade muddringsområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45252124 Muddrings- och pumpningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen