660383-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Tandläkarvård och tillhörande tjänster – Fri tandvård för barn och unga i Region Blekinge
Meddelande om upphandling – förenklat system
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelFri tandvård för barn och unga i Region Blekinge
BeskrivningUpphandling av privata utförare som ska komplettera regionens uppdrag att att samtliga folkbokförda barn och ungdomar i Blekinge ges möjlighet att fritt välja tandläkare för allmäntandvård. I nuläget från och med 3 års ålder upp till och med 23 års ålder. I det fall riksdagen fattar beslut om att åldersgränsen för den avgiftsfria barn- och ungdomstandvården ska sänkas från 23 till 19 år, gäller detta.
Intern identifierareRB2024-0523
Typ av förfarandeAnnat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 85130000 Tandläkarvård och tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelFri tandvård för barn och unga
BeskrivningUpphandling av privata utförare som ska komplettera regionens uppdrag att att samtliga folkbokförda barn och ungdomar i Blekinge ges möjlighet att fritt välja tandläkare för allmäntandvård.
Intern identifierareFri tandvård för barn och unga