660400-2025 - Resultat
Sverige – Anläggningsarbete – Förprojektering Centralstationen
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förprojektering Centralstationen
Beskrivning: Linköpings kommun arbetar tillsammans med Trafikverket med att förbereda och möjliggöra för Ostlänkens passage genom Linköping. Som en del i förberedelserna för den nya järnvägen kommer kommunen ta fram flera nya detaljplaner för att dels möjliggöra järnvägens passage genom staden och dels för att skapa robust väginfrastruktur och allmän platsmark i de områden som påverkas av den nya järnvägsanläggningen. Som underlag för detaljplanen för Linköpings Centralstation krävs flera utredningar samt förprojektering av det aktuella området, vilket är syftet med uppdraget som ingår i denna upphandling.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114405:Lot:1