660423-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Insamling av avfall – Förpackningsinsamling
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelFörpackningsinsamling
BeskrivningFrån och med den 1 janauri 2024 ansvarar Sveriges kommuner för att samla in förpackningsavfall från kommunens hushåll. En del av detta ansvar är att tillhandahålla insamling via Återvinningsstationer (ÅVS). Uppdraget omfattar insamling och transport till avlämning av förpackningar och returpapper från samtliga ÅVS inom Arvidsjaurs och Arjeplogs kommuner.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90511300 Insamling av avfall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:88884:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering