2. Förfarande
Förfarande
Titel: Dokumentationstjänster för Ellevio regionnät
Beskrivning: Ellevio AB söker dokumentationstjänster främst till sina regionala nät. Avropade tjänster innefattar eftersök och utlämning av dokumentation rödändringar, löpande upprättningar av digitala förvaltningssystem, arkivarbete, utveckling och förändringsarbete, framtagande av kravställningar, rutiner och arbetshandlingar samt dokumentationsledning i investeringsprojekt. Ellevio använder följande verktyg och system där dokumenthanteringstjänsterna efterfrågas. (Sharepoint, CaraDoc, Maximo, CAD-program och Elmaster, CAD-program med 3D-funktionalitet, Bosse, SCADA, Teams, Netbas). Det kan också förekomma avropad tjänster för lägre spänningsnivåer, dvs lokalnät. Ellevio AB regionnätet omfattar alla ledningar över 24kV och de flesta av fördelningsstationerna med en spänningsnivå på 6 kV och uppåt (6-10kV om de är bestyckade med brytare). För Ellevio innebär det i de flesta fall spänningar mellan 30 - 220kV för ledningar samt 10 - 400kV för fördelningsstationer. Dokumentationsfunktionen skall stötta de processer som finns på regionnät. Om Ellevio: Med nära en miljon kunder är vi ett av Sveriges största energiföretag. Tillsammans med våra kunder tar vi en aktiv roll för att skapa ett elektrifierat, hållbart samhälle. Våra elnät är samhällets blodomlopp som kopplar ihop producenter och konsumenter av el. Samtidigt möjliggör vi mer fossilfri el, elektrifiering av transporter och industrier och nya klimatsmarta tjänster. Inom Ellevio Energilösningar utvecklar vi kompletta tjänster inom bland annat industrinät och energilagring.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72512000 Dokumenthanteringstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:89672:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48311100 Dokumenthanteringssystem