Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster Anläggning, gata och VA
Referensnummer: GNU 2022/98
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar konsulttjänster inom anläggning, gata och VA.
Uppdrag inom ramavtalet avser utrednings- och projekteringsarbete, byggledning anläggning och där tillhörande uppgifter inom områdena mark/anläggning, gata och VA.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Den totala årliga uppdragsvolymen av uppdrag inom ramavtalet kan uppskattas till
ca 7 500 000 sek, för hela avtalstiden 30 000 000 sek.