660577-2021 - ResultatSverige-Göteborg: Kaffe, te och liknande produkter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kaffe- och Vattenautomater med tillbehör
Referensnummer: EUI 19 097
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15860000 Kaffe, te och liknande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborgs universitet upphandlar Kaffe- och Vattenautomater med tillhörande förbrukningsprodukter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om upphandlingen
Göteborgs universitet består av cirka 40 institutioner. Varje institution omfattar ett flertal avdelningar. Beställning av kaffe- och vattenautomater görs på respektive institution/avdelning och inte centralt. Varje institution/avdelning är självständiga beställare med egen budget. Detta innebär variation i volym, leveransintervall och behovsbild. Många institutioner har kaffe- och vattenautomater med tillhörande serviceavtal tecknade vid olika tidsperioder. Allt eftersom avtalen löper ut sker en övergång till antagen leverantör för denna upphandling. Det förekommer även kaffebryggare eller espressomaskin på enstaka institutioner.
Göteborgs universitet efterfrågar nedanstående produkter och tjänster (se även pris-och produktbilagan). Anbudsgivaren är införstådd i att dessa produkter/tjänster utgör en nuvarande behovsbild, och att denna kan komma att förändras under avtalsperioden. Det är därför viktigt att vald leverantör har ett flexibelt förhållningssätt under avtalsperioden och strävar efter att möta beställarnas varierande behov.
Hållbar utveckling är en viktig del i universitetets vision och uttrycker Göteborgs universitets strävan att vara ett internationellt lärosäte som tar ansvar för samhällsutvecklingen och bidrar till en hållbar värld. Vi ska stärka vår relevans som samhällsaktör och samarbetspartner för att göra avtryck på samhällsutvecklingen och bidra till de globala utvecklingsmålen. Därför är det viktigt för oss att våra leverantörer arbetar aktivt med frågor kring hållbar utveckling och uppmuntrar beställarna att välja att köpa miljömärkta/hållbara produkter i största möjligaste mån. Den här upphandlingen syftar till att öka andelen hållbara inköp, i enlighet med gällande miljöpolicy.
Upphandlingen är indelad i två delområden enligt nedan. Anbudslämnare kan välja att lämna in anbud på ett av områdena eller på båda. Respektive delområde kommer att kvalificeras, utvärderas och tilldelas separat.
De två områdena omfattar följande:
Område A - Kaffeautomater med tillbehör:
Hyra av kaffeautomater med tillhörande serviceavtal på 24 alternativt 36 månader.
Om anbudsgivaren accepterar villkoren för "Förlängning av avtal på befintlig automat" under avsnittet "Krav på automaterna" så kan även 12 månaders leasing/serviceavtal förekomma.
Leverans av alla relevanta tillhörande förbrukningsprodukter.
Område B - Vattenautomater med tillbehör:
Hyra av vattenautomater med tillhörande serviceavtal på 24 alternativt 36 månader.
Om anbudsgivaren accepterar villkoren för "Förlängning av avtal på befintlig automat" samt under avsnittet "Krav på automaterna" så kan även 12 månaders leasing/serviceavtal förekomma.
Observera att det kan finnas redan gällande leasingavtal för verksamheten som berör ramavtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla med anledning av detta ramavtal.