660710-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster – Städning och underhåll av återvinningsstationer
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelStädning och underhåll av återvinningsstationer
BeskrivningUM har från och med den 1 januari 2024 ansvar för att samla in förpackningsavfall från hushåll. UM kommer att uppfylla sitt ansvar bland annat genom att tillhandahålla insamling via återvinningsstationer. UM har därmed ett behov av städning och underhåll av återvinningsstationer där av denna upphandling som avser kontrakt för städning och underhåll vid återvinningsstationer inom Vänersborgs kommun.
Intern identifierareDnr. 2023/48
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000