660715-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Täby: Planeringssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
NYTT FASTIGHETSSYSTEM TILL TÄBY
Referensnummer: KFA 2021/111-06
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30196000 Planeringssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Härmed inbjuds intressent att lämna anbud för deltagande i upphandlingen avseende Täby kommuns (organisationsnummer 212000-0118) behov av programvarulösning för bostads-, lokal- och fastighetsförvaltning.
Syftet med upphandlingen är, att införskaffa en programvarulösning som i sin helhet ska tillgodose kommunens och Täby Fastighets AB:s behov avseende systemstöd för administration och förvaltning av bebyggda fastigheter, mark och inhyrda objekt.
Målsättningen är, att uppnå en effektivare hanteringsprocess med bättre samordning och en mer sammanhållen och strukturerad hantering av fastighetsbeståndet för såväl kommunen som Täby Fastighets AB:s fastigheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30196000 Planeringssystem, 48000000 Programvara och informationssystem, 48420000 Programvara och programsviter för fastighetsförvaltning, 72212420 Programvaruutvecklingstjänster och programsviter för fastighetsförvaltning, 72212421 Programvaruutvecklingstjänster för fastighetsförvaltning, 72212422 Programvaruutvecklingstjänster för programsviter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen