Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Planarkitektuppdrag del av Centrum område
Referensnummer: 0950/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling ska resultera i programhandling för planprogram för del av evenemangsområdet enligt PBL med tillhörande kartor och illustrationer samt socialkonsekvensanalys och barnkonsekvensanalys som i flera delsteg ska tillföra input till arbetet både i program- och detaljplaneskede och tydliggöra förslagens påverkan på dessa frågor. Planering för del av evenemangsområdet ska startas med syfte att möjliggöra för nya arenor, centralbad och blandstad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71241000 Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71410000 Stadsplanering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen