660830-2022 - ÄndringSverige-Vänersborg: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Analysplattform för molekylärbiologisk diagnostik främst avseende CT/NG
Referensnummer: RS 2021-00717
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
en Analysplattform för molekylärbiologisk diagnostik avseende Chlamydia Trachomatis och Neisseria Gonorrhoeae (CT/NG) inkluderande samtliga funktioner, produkter och tjänster som erfordras för en komplett, heltäckande och flexibel helhetslösning samt generering av analysresultat för svarsrapportering till befintligt laboratorieinformationssystem (LIS) och, om VGR så begär, till regionens mellanprogramvara AMS.