66084-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för konsultuppdrag inom Konstbyggnadsteknik 2017.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Stockholms stads trafikkontor inbjuder härmed leverantörer att inkomma med anbud avs. upphandling av konsulttjänster inom konstbyggnadsteknik.
Denna upphandling syftar till att teckna ett ramavtal för ett flertal olika konsulttjänster inom områden: Förvaltning; Teknik- drift- och underhållsteknik; Projektering konstbyggnader, skyddsobjekt; Byggledning konstbyggnader, skyddsobjekt; Buller och vibrationer – trafikinducerade.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.