See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Arbetsstolar
Beskrivning: Upphandlingen avser de skånska kommunernas inköpsbehov av arbetsstolar som medicintekniskt hjälpmedel.
Intern identifierare: 2024.01
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Arbetsstol manuell
Beskrivning: Arbetsstol används av person med förflyttningssvårighet och/eller behov av anpassad sittställning för att möjliggöra aktiviteter och delaktighet i det egna boendet.
Huvudklassificering (cpv): 33190000 Diverse medicinktekniska produkter
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Arbetsstol elektrisk
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Generell del
Beskrivning: Kraven gäller för samtliga produktgrupper i upphandlingen då annat ej anges.
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Ståstol manuell
Beskrivning: Ståstol används av person med behov av avlastning vid stående för att möjliggöra aktiviteter och delaktighet i det egna boendet.
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Arbetsstol elektrisk för brukare med hög vikt
Beskrivning: Arbetsstol används av person med förflyttningssvårighet och/eller behov av anpassad sittställning för att möjliggöra aktiviteter och delaktighet i det egna boendet