66099-2018 - ResultatSverige-Örebro: Utbildningstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Järnvägsteknisk utbildning, leveransområde Nord
Referensnummer: Af-2017/0010 3471
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän orientering.
Arbetsförmedlingen inbjuder leverantörer att lämna anbud i upphandling av arbetsmarknadsutbildning Järnvägsteknisk utbildning, leveransområde Nord, diarienummer Af-2017/0010 3471.
Kontraktsföremålet.
Arbetsförmedlingen har för avsikt att upphandla arbetsmarknadsutbildning benämnd "Järnvägsteknisk utbildning" med tre (3) yrkesinriktningar, Signaltekniker, Kontaktledningstekniker och Bantekniker. Utbildningen vänder sig till arbetssökande med lämplig utbildningsbakgrund och arbetslivserfarenhet.
Ramavtalstid och optioner.
Arbetsförmedlingen avser att teckna ramavtal med option under en sammanlagd avtalstid på högst 4 år.
Preliminär första avtalsperiod är från och med 2018-04-01 till och med 2020-03-31.
Arbetsförmedlingen har möjlighet att begära förlängning med 2 x 1 år på oförändrade villkor. Om Arbetsförmedlingen önskar utnyttja sin rätt till förlängning ska utbildningsleverantören meddelas senast fyra (4) månader före pågående avtalsperiods slutdatum.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80510000 Specialutbildning, 80530000 Yrkesutbildning, 80531000 Industriell och teknisk yrkesutbildning, 80531200 Teknisk yrkesutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen