66100-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Utbildning av personal
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Säkerhetspolitiska utbildningar
Referensnummer: 17FMV8821
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79632000 Utbildning av personal
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet kommer att omfatta följande utbildningar:
— Scenariobaserad utbildning i försvars-, krisberedskaps- och säkerhetspolitik,
— Journalistutbildningen,
— Försvars och säkerhetsutbildning,
— Kommunikatörsutbildning,
— Fortbildning för gymnasielärare,
— Övriga utbildningstjänster.
Scenariobaserad utbildning i försvars-, krisberedskaps- och säkerhetspolitik kan komma att genomföras på gymnasieskolor i hela Sverige och omfattar cirka 400 tillfällen per år. Journalistutbildningen kan komma att genomföras på universitet och högskolor i hela Sverige med en omfattning på cirka 12 tillfällen per år. Övriga utbildningar kommer i huvudsak att genomföras i Stockholm eller Göteborg och omfattar tillsammans cirka 8 tillfällen per år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79632000 Utbildning av personal, 80000000 Undervisning och utbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen