66100-2023 - ÄndringSverige-Örebro: Avfallshantering
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Återvinningshantering av returavfall från kommunala verksamheter
Referensnummer: Ks 1640/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
För de olika verksamheterna i kommunen (skolor, förskolor, äldreboenden, kontor m.m.) sker insamling av returavfall, såsom förpackningar, papper, plast, glas och metall. Insamlingen omfattar ca 245 hämtställen. Upphandlingen syftar till att teckna avtal på detta område.
Inledning
Intresserade anbudsgivare (nedan kallad Leverantör) inbjuds att lämna anbud gällande Örebro kommuns, org nr: 212000-1967 (nedan kallad upphandlande myndighet "UM"), behov av återvinningshantering av returavfall. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar, som anges i upphandlingsdokumenten. Mer information om UM återfinns på https://www.orebro.se/
Vi ser fram emot ert anbud!
Bakgrund och syfte
För de olika verksamheterna i kommunen (skolor, förskolor, äldreboenden, kontor m.m.) finns avtal om insamling av returavfall, såsom förpackningar, papper, plast, glas och metall.Insamlingen omfattar ca 300 hämtställen. Upphandlingen syftar till att teckna avtal på detta område.