661069-2025 - Resultat
Sverige – Snöröjning – Snöröjning Tunadalshamnen (Sundsvalls Hamn AB)
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSnöröjning Tunadalshamnen (Sundsvalls Hamn AB)
BeskrivningSundsvalls Hamn ansvarar för infrastrukturen inom hamnområdet, med det menas vattenområde, kajer, planer, vägar och järnvägar samt vissa byggnader. För att verksamheten inom området ska ske med minimal risk och hög drifttillgänglighet är det nödvändigt med effektiv snöröjning och halkbekämpning. Upphandlingen avser snöröjning (huvuduppdrag) samt en del renhållnings-, och underhållsarbeten i anslutning till huvuduppdraget inom Sundsvalls Hamns aktuella områden.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90620000 Snöröjning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115595:Lot:1