2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hyresavtal Förvaltningsrätten i Härnösand - Förhandsannonsering
Beskrivning: Domstolsverket planerar att genomföra en hyresavtalsupphandling inom Härnösands kommun. Lokalen ska vara belägen inom markerat område enligt bilaga områdeskarta. Hyresgäst kommer vara Domstolsverket och Brukare av lokalen kommer vara Förvaltningsrätten i Härnösand. För lokalerna upprättar Domstolsverket ett särskilt lokalprogram. I förhandsannonsen finns ett utkast på lokalprogram för att ge en uppfattning om volymen för lokalerna, se bilaga. Anbudsgivarens åtagande medför anskaffning av tomtmark/fastighet/byggnad, genomförande av detaljprojektering och entreprenadarbeten, inhämtande av erforderliga myndighetstillstånd, upplåtande av lokaler genom hyresavtal samt fastighetsförvaltning. Hyresavtalsupphandlingen beräknas annonseras i november 2025. Observera att detta är en förhandsannons, inte en anbudsinbjudan. Ingen ytterligare information kommer delges och Domstolsverket kommer inte besvara några frågor med anledning av förhandsannonsen.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45216112 Byggnation av domstolsbyggnad
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:118879:Lot:1