Huvudsaklig verksamhet Fritidsverksamhet, kultur och religion
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Beställningsportal - företagsbiljetter och skolkort
Referensnummer: 22/13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Länstrafiken i Västerbotten ska, tillsammans med Kommunalförbundet Kollektivtrafikbeställaren i Västernorrlands län, Länstrafiken Jämtland, Länstrafiken i Norrbotten, Skellefteåbuss samt Luleå lokaltrafik upphandla en Beställningsportal för Företagsbiljetter och Skolkort för kollektivtrafiken i de regioner där man bedriver kollektivtrafik.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48517000 IT-programvara, 48810000 Informationssystem, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen