2. Förfarande
Förfarande
Titel: Uppstallning sällskapsdjur
Beskrivning: Syftet med upphandlingen är att tillgodose Länsstyrelsens behov av tillfälliga hem för omhändertagna djur. Tjänsten omfattar infångning, transport och uppstallning av framförallt katt och hund men även övriga sällskapsdjur i mindre omfattning. Länsstyrelsens intention är att omhändertagna djur i första hand ska säljas och eller överlåtas. Om detta inte är möjligt, inom en rimlig tid, ska djuret istället avlivas. Hela processen är prioriterad och ska skötas skyndsamt.
Intern identifierare: D.nr: 280-33564-2025
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85200000 Veterinärstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000