2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsultorganisation - Mark, trafik, VA, dagvatten och LSO under projektering Handens sjukhus
Beskrivning: Region Stockholm planerar att uppföra en ny sjukhusbyggnad på Handens sjukhus. Till detta projekt efterfrågas projekterande konsulter, denna upphandling avser en Konsultorganisation - Mark, trafik, VA, dagvatten och LSO. Uppdraget omfattar hela processen från programarbete till system- och bygghandlingar som möjliggör byggnationen, baserat på analyser av befintliga förutsättningar och projektets funktionella och tekniska behov. För uppdraget efterfrågas följande discipliner: · Markprojektör · Dagvatten/skyfall · Trafik- och vägprojektör · VA-projektör · Mätning/geodesi · Ledningssamordning · Modell-/BIM-ansvarig Fullständlig information om uppdraget redovisas i upphandlingsdokumenten.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125009:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad