Tilldelning på andra upphandlande myndigheters vägnar
Den upphandlande myndigheten handlar på andra upphandlande myndigheters vägnar: nej
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Försäkringar 2017.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 6: Finansiella tjänster a) Försäkringstjänster b) Bank- och investeringstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Piteå.
Nuts-kodSE332 Norrbottens län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandlingen omfattar Piteå kommuns behov av försäkringar inom följande områden: — Motorfordon, — Fartygs och båt, — Tjänsteresor, — Skog, — Saneringsavtal.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
66510000 Försäkringar
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.