Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av mediabevakningstjänster
Referensnummer: 2022-00944
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92400000 Nyhetsbyråtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Riksbanken är i behov av att bevaka vad som publiceras om Riksbanken och dess verksamhetsområden i tryckt press, radio och TV, på webben och i sociala medier. Riksbanken har även behov av att få tillgång till länkar vad gäller webbaserad media och elektroniska kopior (pdf) av tryckta artiklar.
Upphandling avser omvärldsbevakning om ekonomi i allmänhet men om Riksbanken i synnerhet. Dessutom förmedling av material till det intressenter som har i uppdrag att analysera Riksbankens publicitet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 64216000 Elektroniska meddelande- och informationstjänster, 72314000 Datainsamlings- och kollateringstjänster, 72319000 Tillhandahållande av data, 79330000 Statistiktjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen