66157-2017 - ResultatSverige-Lidingö: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hämtning av el- och farligt avfall.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 16: Avlopps- och renhållningstjänster, sanering och liknande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Lidingö.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Hämtning av farligt avfall och elavfall.
Farligt avfall från hushåll är sådant avfall som klassas som farligt avfall enligt särskild förordning och som uppkommer i enskilda hushåll. Fordonsbatterier ingår inte.
Med el-avfall avses sådant hushållsavfall som utgörs av elektriska och elektroniska produkter så som de definieras i avfallsförordningen (2001:1063). Elavfall omfattas av producentansvaret.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.