66162-2017 - ResultatSverige-Vadstena: Uppförande och tillhörande arbeten för telefon- och kommunikationsledningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reparation och underhåll, Tele- och bredband VFAB.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Vadstena.
Nuts-kod SE123 Östergötlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Årsentreprenad för löpande arbeten avseende service, felavhjälpande underhåll samt installation av tele- och bredbandsutrustning inom VFAB:s eget fastighetsbestånd inom Vadstena kommun.
Ramavtalen omfattar samtliga Vadstena Fastighets AB:s fastigheter avseende service- och reparationsarbeten, samt i vissa fall ny-, om- och tillbyggnader.
Omfattningens storlek kan idag inte bestämmas och entreprenörerna kan inte tillgodoräkna sig någon minimimängd.
Beställaren förbehåller sig rätten att själv leverera erforderligt material för att utföra beställda arbeten.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45232300 Uppförande och tillhörande arbeten för telefon- och kommunikationsledningar, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.