661679-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Konsulttjänster för energibesparing
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Energikartläggning
Referensnummer: 2870/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71314300 Konsulttjänster för energibesparing
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar ramavtal att genomföra energikartläggning för stora företag enligt krav i lag (2014:266) samt energideklarationer enligt krav i Lag (2006:985) om energideklaration för byggnader och Förordning (2006:1592) om energideklaration för byggnader och gällande föreskrifter från Boverket. I uppdraget ingår även att rapportera in och godkänna dessa i Boverkets energideklarationsregister.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314200 Energiförvaltning, 71314300 Konsulttjänster för energibesparing
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen