661776-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Skurup: Diverse reparationer och underhåll
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rivning Hallenborgsskolan
Referensnummer: 22/37
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50800000 Diverse reparationer och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Skurups Kommunala AB upphandlar rivning av Hallenborgsskolan i Rydsgård.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111100 Rivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktsarbetena omfattar sanering och rivning av alla skolbyggnader, förrådsbyggnad, lekutrustning, mur mot väster, lekutrustning, platt- och asfaltytor samt vegetation förutom häckar.
Byggnaderna är littrerade 1 – 6 på orienteringsritning.
Kvarvarande lös egendom och delar av storkök tillfaller entreprenören.
Gropar och andra håligheter efter grundkonstruktioner ska återfyllas med grus. Återfyllning under 0,5 m ska komprimeras till en bärighet av normal grundpåkänning.
Det åligger anbudsgivare att före anbuds avgivande på platsen förvissa sig om förhållanden på plats.
Entreprenören övertar arbetsområdet i det skick det befinner sig vid arbetets början.
Kontraktsarbetenas omfattning i detalj framgår av kontraktshandlingarna i dess helhet.